skip to Main Content

Defibilatör / Elektro şok cihazı Nedir?

Defibilatör / Elektro şok cihazı Nedir?

Defibrilatör, kalp durması durumunda olan birinin kalbine yüksek enerjili elektrik veren bir cihazdır.

Bu yüksek enerji şokuna defibrilasyon denir ve kalp krizi geçiren birinin hayatını kurtarmaya çalışmanın önemli bir parçasıdır.

elektro şok cihazı

Herhangi bir zamanda herhangi bir durum da kalp durması meydana gelebilir. Aşağıdaki adımlar birisine hayatta kalmak için en iyi şansı verir. Kalp krizi geçiren birine rastlarsanız:

  1. 112 ‘yi arayın
  2. İlk yardımı başlatın
  3. Yakında bir tane varsa birinden defibrilatör getirmesini isteyin
  4. Defibrilatörü açın ve talimatlarını izleyin.

Defibrilatör’ü kimler kullanabilir?

Defibrilatör kullanmak için eğitilmiş olmanız gerekmez ancak yine de bir fikriniz ve ğitiminiz yoksa kullanmamanız daha doğru olacaktır. Defibrilatör pedlerinin nasıl takılacağı hakkında net talimatlar vardır. Daha sonra kalp ritmini değerlendirir ve sadece gerektiğinde şok vermenizi söyler.

Son zamanlarda yapılan bir ankette, insanların dörtte üçü kalp krizi geçirmiş birini görürlerse harekete geçeceklerinden emin olamayacaklarını söylemiştir. Daha fazla ilkyardım eğitimi ve daha fazla farkındalık ile bunu değiştirebiliriz.

Defibrilatörü nerede bulabilirim?

Defibrilatörler normal olarak havaalanları, alışveriş merkezleri, topluluk merkezleri ve tren istasyonları gibi işyerlerinde ve kamusal alanlarda bulunur. Bu defibrilatörler, herkesin kullanabileceği gibi kamuya açık defibrilatörler (PAD) olarak bilinir.

Hizmet verdiğimiz özel ambulans araçlarımız da Defibilatör / Elektro şok cihazı bulunmaktadır.

Defibilatör / Elektro şok cihazı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top